Postřehy z Egypta

 

Proč jezdíme do Egypta?

Možná i proto, aby "záda nebolela". Ale především proto, že Egypt je neustálé poznávání - podmořského světa, úžasné historie, zajímavé současnosti. Proto, že Egypt je neustálé uvědomování si, že všechno, co nám nabízí - Nil, památky i moře - je o pokoře. S tímto vědomím se do Egypta stále vracíme, a proto nejsme nikdy zklamáni.V mozaice postřehů z Egypta se pokoušíme zachytit atmosféru - počasí i s jeho rozmary, přeplněné i liduprázdné pláže a především lidi, neznámé, ale i naše přátele.

Když se země otřásla

Egypt a Rudé moře nepatří mezi seismicky klidné oblasti. Jedno z nejničivějších zemětřesení postihlo Egypt v roce 1326, kdy mu za oběť padl 110 metrů vysoký maják v Alexandrii, jeden ze sedmi divů světa. Velké zemětřesení o síle 5,9 stupňů Richterovy stupnice bylo v roce 1992. Zemřelo při něm více než 500 a zraněno bylo přes 6000 lidí.

Vydáte-li se autem ze Sharm el Sheikhu na jižní cíp Sinajského poloostrova do Národního parku Ras Mohamed, můžete spatřit puklinu v zemi, která  vznikla při zemětřesení v roce 1968. Najdete ji nedaleko břehu Rudého moře, je dlouhá několik desítek metrů, místy až přes metr široká a údajně až 14 metrů hluboká. Nedalekému jezeru přisoudil náš průvodce čarovnou moc (zdraví, štěstí, lásku a bohatství) - budiž. Pravdivé jsou však mangrovníky, stromy schopné žít ze slané mořské vody.

 


Vstup do národního parku 

 
  Puklina po zemětřesení

Detail pukliny 

  Mangrovníky

Rozmary počasí 

Egypt, to je skoro vždycky slunce, slunce, slunce, vedro, vedro a vedro a v zimním období  i vítr a vlny. Je skoro zárukou, že tady nezaprší, že každý den uvidíte sluníčko a že vám nebude zima. Skoro. Zažili jsme i tři dny deště a zimy v Safaze, v lednu 2009 písečnou bouři na Sinaji a odlétali jsme jen pár hodin před skoro neuvěřitelnými záplavami v Sharm el Sheikhu. Fotografie z poslední nepohody  - lednových záplav - pořídil náš známý, potápěč Johny.

 


Leden v Nefertari 

 Leden v Safaze

 Leden v Nefertari 

 Leden v Naama Bay

 Záplavy v Sharm El Sheikhu 

 Záplavy v Sharm El Sheikhu 
Postřehy z Dahabu (2006 - 2011)

Dahab je jedno z významných míst v Akabském zálivu, rušné město, kde potkáme turisty z celého světa, rychle se rozvíjející město, v němž máme ale stále ještě možnost nahlédnout do "běžného" života Egypťanů. Dahab je turistům připomínán i jako centrum volného života hippies. Ale snad nejvíce je proslulý lokalitou Blue Hole - devadesátimetrovou propastí, z níž až v hloubce padesát metrů vede tunel - cesta na volné moře. Ponory tady jsou jen pro zkušené potápěče. Pochybení tu může být fatální, o čemž svědčí množství cedulek se jmény těch, jejichž touha byla větší než jejich schopnosti, smutné připomenutí konce mladých životů.

Dahab jsme si oblíbili. Při cestách po Egyptě stále srovnáváme. Ale jedno již víme: Chceme se sem vracet.

   
 
 

       

                                                             Jakub    Kristýna

 Postřehy z Marsa Alam (2007- 2011)

 Oblast Marsa Alam (v literatuře uváděná jako "Dálný jih") je mezi potápěči známá již dlouho, ale v posledních letech se stále více těší oblibě u turistů, kteří již navštívili proslulá střediska  - Hurghadu, Sharm el-Sheikh, Dahab a Tabu, a hodlají poznávat další části Egypta. Když jsme se do Marsa Alam vydali poprvé, nelétalo se ještě na nové tamní letiště, ale po přistání v Hurghadě jsme museli absolvovat několikahodinovou cestu na jih. Mělo to ale i své kouzlo - např. na skvělou kávu jsme zastavili v El Quseiru - v místě, kam chodí opravdu jen Egypťané. V hotelu jsme se pak setkali (což je nebývalé)  pouze s třemi Čechy, manželi, kteří tu byli se zahraniční cestovní kanceláří, takže jsme mohli mít i pocit prvních turistických objevitelů.  "Dálný jih", i přes velmi rychlý turistický rozvoj (při každém pobytu zaznamenáváme nové hotely a neustálý stavební ruch), může nabídnout nepřeplněné pláže, neporušené korálové útesy, čisté moře a bohatý podmořský život.

Potápěčské lokality uspokojí jak ty nejzkušenější, tak i začátečníky. Elphinstone Reef se žraloky, Abu Dabbab s karetami a občas i s dugongem, Dolphine House s delfíny, Samadai Cave a další. A také pro šnorchlování jsou tu skvělé podmínky, občas ale ztížené většími vlnami. Příjemné je i poznávání prima lidí, kteří také podlehli kouzlu Egypta. Takže při výběru dalších pobytů znovu neopomeneme Marsa Alam. 

 

 
Před ponorem  

 
 Veselí Italové

 

 

                               Budoucí potápěč Ríša

 

  Ríša

Bedouin Valley  

 Mladý přítel

 

Hurghada 2011 

Hurghada mne a Karla na našich společných cestách nikdy nepřitahovala – příliš hluku, příliš lidí, příliš lodí. A tak jsem sem, když osud rozhodl, že už vždycky budu jezdit sama, jela s obavami. Smutek dokáže obrátit svět naruby, milí lidé ale pomohou svět narovnat. Přesto je Hurghada – příliš hluku, příliš lidí, příliš lodí.

     Poslední úpravy 

 Mladým sluší všechno

Setkání pod vodou     

 Lodě, lodě, lodě

...je to všechno jinak...

 

 

 

Postřehy z Marsa Shagra

Oblast Marsa Alam jsme si s Karlem oblíbili již před léty. Lokalitu Marsa Shagra jsme sice    pohledem z autobusu zaznamenali, ale zdálo se nám, že je určena jen pro mladé potápěče. Zdání ale často klame! Když jsem toto místo navštívila, bohužel již sama, zjistila jsem, že jsme se velice mýlili. Marsa Shagra je klidné místo, kde si můžete v naprosto skvělé atmosféře užít pěkné potápění, šnorchlování, fotografování i setkání se zajímavými lidmi.

 


Marsa Shagra


  Marsa Shagra


Marsa Shagra


  Marsa Shagra


Marsa Shagra 


  Odliv

Odliv 

  Ráno

 

Postřehy z Dahabu 2012

Když v Egyptě pršelo
Podle statistik prší v Egyptě přibližně 7 dní v roce. Vánoce přinesly mimořádnou deštivou nadílku. I v pokoji v prvním patře hotelu jste se mohli brouzdat vodou, která sem pronikla přes balkon. Kaluže pak vydržely po celé dva dny. 

 


Bez čepice


  Přátelé animátoři


Po dešti


  Po dešti


Velké vánoční zápolení... 


  Turistky

 

 

Postřehy z Dahabu 2013
V tomto příspěvku chci návštěvníkům webových stránek přiblížit potápěčskou základnu Lagona Divers, která se nachází u hotelu Happy Life Village nedaleko Dahabu.



Lagona Divers  


 Lagona Divers


Golden Block        

  Lagona Divers

Lagona Divers           


 Lagona Divers

Lagona Divers     

 Lagona Divers
 
 
Dahab jaro 2014
V prvních dnech mého pobytu v Dahabu v hotelu Happy Life Village ukázalo moře neobvyklou tvář. Mohutné březnové deště spláchly z hor písek a prach. Moře změnilo barvu a koráli se dostali pod podivnou vrstvu bahna. Nelíbilo se to ani rybám, a proto se u korálových útesů příliš nezdržovaly. Výjimku tvořily ropušnice, které bylo možné spatřit v nečekaném množství.

Ale příroda si dokáže rychle poradit a brzy dostaly korálové útesy zase správnou barvu. Přátelé a známí se tak mohli radovat z čistého moře a do svého programu zařadit i velikonoční pomlázku, řádění sexy čarodějnic a prvomájový polibek pod rozkvetlým keřem.
Po všechna rána, kdy jsem byla již s východem slunce ve vodě, mě provázel kamarád pes, který na mne z dohlížel z mola.


Kamarád pes  


 Před bouří


Muréna šedá  

 Ropušnice vousatá

Zvířený písek  


 Před bouří

Čarodějnice  

 Opuštěná pláž
 

 

 

 Příjemné postřehy z července 2014 v Dahabu, Happy Life Village

Tento pobyt byl plný příjemných zážitků, které byly podmíněny účastí velmi milých lidí. A tak jsme mohli prožít pěkné chvíle při sledování prvních ponorů Jitky a Zlaty, při vydařené oslavě Josefových narozeniny a já při potápění s kamarádkou Ivanou (snad největším nadšencem pro potápění) a po svém 200. ponoru, který byl ve znamení mořského koníka.


Ivana  


 Ivana a Andy


Jitka na svém prvním ponoru 

 Jitka na svém prvním ponoru
 

Josefovy narozeniny 

Josefovy narozeniny

Josefovy narozeniny

Josefovy narozeniny

Moře u Dahabu 

Josefovy narozeniny

Můj 200. ponor  


Mořský koník

Zlata a Andy  

 Na recepci
 

 

Září 2014 – Ve znamení prvních ponorů

Tyto postřehy jsou věnovány nejen vzpomínkám na setkání s lidmi, se kterými jste se neviděli několik let, i s těmi, jež potkáte v oblíbeném hotelu každý rok, ale především radostným pocitům, jež bylo možné sdílet se všemi, kteří absolvovali své první potápění.

 


Andy  


 Potápění v Dahabu


Hotel 

 Potápění v Dahabu
 

Potápění v Dahabu

 Potápění v Dahabu

Potápění v Dahabu

 Potápění v Dahabu

 

Jiná tvář moře

Boj mořských živočichů o přežití je pochopitelný, i když často končí smutně, ale to k moři patří. Co však k moři rozhodně nepatří a co je velmi smutné, jsou někteří podivní lidé a jejich chování. Ach jo!

 

Fotogalerie: Postřehy z Egypta

Záznamy: 1 - 4 ze 4